Zdrcující úder Západočechům zasadil ve druhé třetině Jakub Svoboda, který během necelých pěti minut zkompletoval hattrick a v plzeňské brance dokázal překonat jak svého jmenovce Adama Svobodu, který nedochytal druhý zápas po sobě, tak náhradníka Mazance.

Souboj modrobílých s bílomodrými, Plzně s Kometou, se v pátek rozjel naplno na ledě i v hledišti. Početný klan příznivců Moravanů vzdoroval přesile hlasivek domácích fanoušků, stejně jako Brno dobře organizovanou defenzivou marným atakům Strakovy armády. Zatímco jistý Hovi v hostující kleci si poradil se všemi devíti ranami soupeře, Adam Svoboda kapituloval. V 10. minutě ho při hře čtyři na čtyři překonal najíždějící Erat, když předtím puk zatáhl do útočného pásma zleva bleskově Žižka.

Klíčové okamžiky přišly krátce po polovině duelu. Přes pokračující snahu Plzeňští nedokázali svého soka ničím překvapit, ten je z rychlých protiútoků naopak stále častěji dostával do problémů a byl úspěšný. Do hlavní role se pasoval Jakub Svoboda. V 32. minutě pálil zblízka k tyči a poté dvakrát zúročil svou rychlost i šikovnost. V 35. min. přidal dokonce v oslabení druhý gól, svého jmenovce poslal z branky na střídačku a krátce nato ale překonal i střídajícího Mazance. To obral o puk Dreslera, ujel mu a znovu skóroval. První a třetí zásah dělilo jen 281 vteřin. Mezitím sice Plzeň vykřesala naději, když v početní výhodě prostřelil Hoviho obránce Hanzlík. Jenže půl minuty poté slavilo Brno už zmíněný čtvrtý gól.

Pátou díru do potápějící se plzeňské lodi vpálil hned po zahájení třetí části v početní výhodě Pospíšil a debakl indiánů završil v závěru z trestného střílení Dlouhý. Toho předtím v úniku stáhl k ledu při domácí přesilovce St. Pierre. Fanoušci Komety slavili, jejich chorály ale postupně znovu přehlušilo povzbuzování domácích.

Perný týden uzavřou indiáni v neděli čtvrtým zápasem v sedmi dnech v Mladé Boleslavi. Odstartují tak svou pouť po hřištích soupeřů, kde sehrají příští čtyři utkání.

Michal Straka, plzeňský asistent: Na únavu z náročného programu se nechceme, ani nemůžeme vymlouvat. Brno nás načapalo, vše mu sedlo a proto ten výsledek. Hosté měli lepší pohyb, do hry dali i více agresivity a to vše popořil vzadu jistý brankář Hovi. Vzhledem k průběhu utkání musíme poděkovat divákům, že nás podpořili až do konce. Už v neděli hrajeme ale další zápas v Mladé Boleslavi. Předtím v sobotu je trénink, kde si rozebereme největší chyby z té porážky, možná trochu změníme sestavu a věřím, že zvlášť venku bychom mohli nějaký bod urvat.

Kapitán Martin Straka: Na zápas přišlo hodně lidí, zatím největší návštěva v sezoně, a už kvůli tomu jsem hodně zklamaný. Znovu se ale potvrdilo, že zápasy před plným domem nám podobně jako v minulé sezoně moc nejdou. Kometa byla jasně lepší a zaslouženě vyhrála. Na nějakou únavu se nemůžeme vymlouvat. Soupeř byl pohyblivější, agresivním napadáním nás držel na uzdě a my jsme s tím nic neudělali. Přitom šance jsme měli, jenže Hovi všechny ty rány dobře viděl, a to pak gólman jeho kvalit pochytá. Naopak my jsme Adamu Svobodovi moc nepomohli. Když na něj necháme jezdit soupeře ve dvou, je to těžké. Ale není důvod k panice. Z porážky se musíme poučit, vyspat se a připravit na další zápas. V neděli jedeme do Mladé Boleslavi, což je lepší než kdybychom se teď deset dní užírali porážkou s Brnem.

Útočník Nicholas Johnson: Vytvářeli jsme si sice šance, ale chyběl jim větší tlak na brankáře. I když je Hovi určitě kvalitní gólman, jen o něm to nebylo. Pokud bychom se víc tlačili za gólem, je pak jedno kdo proti vám stojí. Jeho práce je čelit brankám, zatímco my hráči v poli je máme dávat. Takže Hovi svou práci odvedl a my jsme selhali.

Lubomír Oslizlo, asistent trenéra HC Kometa Brno: Po třech porážkách v řadě jsme se na zápas v Plzni o to víc chystali a vše nám vyšlo. V první třetině jsme soupeře nepustili do vážnější šance a naopak jsme se sami ujali vedení. Zachytal Hovi, ale výrazně nám pomohl hattrick Jakuba Svobody. Důležité hlavně bylo, že hned poté, co domácí snížili na 3:1, Jakub přidal další gól a potom jsme si už jistě šli pro tři body.

HC Plzeň 1929 – HC Kometa Brno 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 36. Jiří Hanzlík (Duda, Kratěna) – 10. Erat (Žižka, Korejs), 32. Jakub Svoboda (Holec), 35. Jakub Svoboda (Holec), 37. Jakub Svoboda, 42. T. Pospíšil (Čermák, Petrovický), 57. Dlouhý z trestného střílení. Rozhodčí: Homola, Šindler – Bejček, Jindra. Vyloučení: 6:8, navíc Kováčik (Brno) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 6701.

Plzeň: A. Svoboda (35. Mazanec) – Marušák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Schnabel – Duda, Martin Straka, Kratěna – Vostřák, Jan Kovář, Mrňa – Dvořák, Pitule, Johnson – Stránský, M. Heřman, Petruška – od 35. navíc Lev. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Brno: Hovi – Švrček, Žižka, Kováčik, Bičánek, Valach, Malec – T. Pospíšil, Petrovický, Hubáček – Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý – H. Zohorna, Holec, Jakub Svoboda – Erat, Koreis, Podkonický. Trenéři: Venera a Oslizlo.