Ovšem nešlo o přestřelku jako v minulém souboji těchto soků, gólovou spršku a zápasový účet 8:5 pro Moeller. V úterý to byla víc urputná bitva. V tempu, ale bez parád a s řadou nepřesností na obou stranách. Jak Plzeň tak Pardubičtí se zoufale snažili dostat k bodům. Po reprezentační přestávce vyhráli totiž jediný zápas ze čtyř a o další ztrátu nestáli.

Podle toho vypadala první třetina. Hosté drželi Lasselsberger na uzdě důrazným forčekingem a ačkoliv sami se také do vyložených šancí nedostávali, po nenapádné akci se ujali vedení. Kolář objel plzeňskou branku a zadovkou nahodil puk na Málka, kterému puk propadl mezi tyčí a betonem. Domácí poté zabrali, ohrožovali Růžičku v pardubické brance, ale dlouho bez efektu. Nejblíže vyrovnání byl plzeňský kapitán Straka. Projel až před Růžičku, ale ten jeho bekhend vytěsnil nataženým betonem.

V druhé třetině se ale Plzeň přece dočkala. V přesilovce vybídl Straka zpoza branky k ráně Vlasáka. Růžička se natáhl, aby mu puk vypíchl a pro Fabuše už nebyl problém trefit prázdnou svatyni. A hned po otevření třetí části se domácí ujali vedení. To Vampola v nájezdu nahodil žabku doleva na Adamského a ten usměrnil puk do sítě. Povzbuzená Plzeň byla potom blízko i třetímu gólu, ale v zakončení selhávala. Mimo odkrytou branku šel třeba bekhend Kracíka a přišel trest. V 51. minutě přelstil Málka z otočky v minulé sezoně ještě plzeňský útočník Divíšek. Ovšem odhodlaný Lasselsberger se dál tlačil do pardubického pásma a uspěl. V 54. minutě si najel Vlasák mezi kruhy a švihem prostřelil Růžičku. Domácí se potom snažili zápas definitivně rozhodnout, ale museli čelit i nebezpečným ztečím hostům. Málek, který se do plzeňské branky vrátil po čtyřzápasové pauze však odolal. Ještě v 58. minutě kryl nájezd Koukala a Moelleru k vyrovnání nepomohla ani více než minutová power play.

Hlasy trenérů:

Milan Razým (Plzeň): Ten zápas byl obrovskou bitvou, pro nás nesmírně důležitou. A hráči si za nasazení a bojovnost, s níž šli za vítězstvím zaslouží poděkování. Už před utkáním jsme si říkali, že dnes už musíme vyhrát, udělat pro úspěch maximum a jsme rádi, že enormní úsilí týmu bylo konečně odměněno vítězstvím. Změny, které jsme udělaly v útočných řadách, se nám vypatily.

Václav Sýkora (Pardubice): Byl to víc urputný boj než hezký hokej. Nám se povedla první třetina, kdy jsme dokázali eliminovat útočnou sílu soupeře a ještě se ujmout vedení. Plzeň ale dokázala výsledek utkání ještě přetočit. Zatímco soupeř si šance vytvářel z tlaku, my jsme si je vytvářeli z brejků, z rychlých protiútoků, ovšem bez většího gólového efektu. Ještě za stavu 2:3 jsme měli obrovskou šanci, ale na bod jsme nedosáhli. V zápase mi vadilo, že hráči soupeře si vynucovali pískání faulů pády a přihráváním.

Plzeň – Pardubice 3:2

Muž zápasu: Vlasák

Třetiny: 01, 1:0, 2:1. Branky a nahrávky: 25. Fabuš (Vlasák, Straka), 41. Adamský (Vampola, Straka), 54. Vlasák (Smrek, Straka) – 8. Kolář (Bláha, Havíř), 51. Divíšek (Čáslava, Tvrdík). Rozhodčí: Šindler – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:5, využití: 1:0. Diváci: 5648.

Plzeň: Málek – Benák, Smrek, Cartelli, Pácal, Redlihs, S. Hudec, Dresler – Fabuš, M. Straka, Vlasák – Důras, Vampola, Adamský – Dvořák, Kracík, Matějovský – Jan Kovář, Šindel, Laš. Trenér: Hynek.

Pardubice: M. Růžička – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Šeda – Cetkovský, Divíšek, Tvrdík – Klejna, Blažek, Ondřej – Jan Kolář I, Koukal, Starý – Bláha, Radil, Rákos. Trenér: V. Sýkora.do školy