A protože Sparta podlehla v Brně 2:3 mohou západočeši rozhodnout o triumfu v Gambrinus lize už v nedělním domácím zápase s Libercem.

Západočechy nezlomila ani neproměněná penalta kapitána Pavla Horvátha za stavu 0:0. Rozhodující branku vstřelil v 77. minutě Daniel Kolář po centru Horvátha.

Plzeň byla už v úvodu zápasu blízko gólu. Ve skrumáži před olomouckou brankou střílel Hejda, který nahradil v sestavě Viktorie distancovaného Procházku, ale domácí obrana jeho pokus odvrátila.

Růžky vystrčili i domácí, když Kozáčik nadvakrát chytil nebezpečnou střelu Petra.

Hosté museli střídat už po necelé čtvrthodině hry, místo zraněného Hejdy poslal trenér Vrba na trávník Ďuriše.

Neuplynula ani půlhodina hry a Plzeň musela střídat podruhé, zraněného Bakoše nahradil Tecl.

Právě Tecl vyhrál vzápětí souboj a obloučkem za obranu poslal dopředu Ďuriše, jenž postupoval sám na Zlámala. Domácí gólman však včas vyběhl a zabránil jistému gólu.

Do druhé půle vstoupila Plzeň aktivně a v 58. minutě mohla otevřít skóre. Horváth poslal ideální centr za domácí obranu, Čišovský se ocitl sám před Zlámalem, ale olomoucký gólman zázračným zákrokem míč vyrazil.

Tlak Plzně sílil a vzápětí měli Západočeši další vyloženou šanci, tentokrát Zlámal vychytal reflexivně Kovaříka.

V 63. minutě sestřelil olomoucký Javůrek v šestnáctce Ďuriše a sudí Franěk správně nařídil pokutový kop. Jenže Zlámal vystihl směr střely Horvátha a míč vyrazil.

"Byla to moje chyba, penalty v Olomouci se mi nedaří," sypal si po zápase popel na hlavu plzeňský kapitán.

Utkání se změnilo na souboj hráčů Plzně s olomouckým brankářem. A Zlámal v něm měl dlouho navrch, když chytil neuvěřitelně i stoprocentní šanci Kovaříka.

V 73. minutě mohla jít do vedení Olomouc. Faltovu hlavičku tečoval Čišovský do protipohybu Kozáčika, ale míč se odrazil od tyče.

O tři minuty později se už Plzeň dočkala. Centr z rozehraného kopu poslal Horváth přesně na hlavu Koláře a Zlámal kapituloval.

Jednobrankový náskok si Viktoria v závěru pohlídala.

„V první půli jsme hráli opatrně, ve druhé jsme hru zjednodušili. Byli jsme blíže u míče, vytvářeli si gólové šance a zaslouženě vstřelili branku. Tři body z Olomouce jsou pro nás strašně důležité," uvedl po zápase spokojený kouč Plzně Pavel Vrba.

Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 76. Kolář. Rozhodčí: Franěk – Jiřík, Pospíšil. ŽK: Navrátil, Škerle – Kovařík, Rajtoral. Diváci: 6884.

Sestavy:

Olomouc: Zlámal – Koutný, Dreksa, Škerle, Javůrek (84. Pospíšil) – Hořava, Šindelář (84. Rolinc) – Schulmeister (62. Falta), Navrátil, Petr – Varadi. Trenér: Kotůlek.

Plzeň: Kozáčik – Řezník, Čišovský, Hejda (14. Ďuriš), Limberský – Darida (88. Fillo), Horváth – Rajtoral, Kolář, Kovařík – Bakoš (27. Tecl). Trenér: Vrba.