Jenže fanoušci západočeského klubu o tom ví své. Na okamžik, kdy jejich tým na stadionu pod Ještědem zaboduje, čekali totiž dlouhých čtrnáct let!

Předtím se to naposledy podařilo v prvním kole nové sezony v roce 1994 týmu vedenému trenérem Zdeňkem Michálkem. A od té doby si jezdili Plzeňané na sever Čech jen pro porážky.

Ani v sobotu nechybělo mnoho a Viktoria si zapsala v Liberci na své konto další prohru. Střídající Varadi ale tři minuty před koncem utkání vyrovnal na 1:1 a Plzeň zaslouženě brala bod.

„Bojovali jsme až do konce, navíc se povedlo střídání. Oba útočníci byli nebezpeční a Varadi dal nakonec i gól,“ vysvětluje kapitán Viktorie Plzeň Pavel Horváth, proč Viktoria neodjela tentokrát z Liberce s prázdnou.

Západočeši už podruhé za sebou dokázali v závěru utkání odvrátit porážku. Týden předtím překazili doma radost ze zisku tří bodů úřadujícímu mistru Slavii Praha, když v nastaveném čase vyrovnal náhradník Vaculík. A to ještě Plzeňané hráli od 40. minuty zápasu oslabeni o vyloučeného Petrželu.

Oba zápasy ukázaly, že tým je mentálně mnohem silnější než v minulosti. Z velké míry je to dáno tím, že do mužstva přišlo v létě několik kvalitních a psychicky odolných fotbalistů v čele s Pavlem Horváthem. Vedle respektovaného fotbalisty, jakých v naší lize moc neběhá, si mnohem více věří i ostatní.

„Na tom, že mužstvo má svou vnitřní sílu, má velkou zásluhu právě Pavel Horváth,“ souhlasí trenér Viktorie Jaroslav Šilhavý.

Tím, že mužstvo v létě posílilo, vzrostla výrazně konkurence. Patrné je to na případu útočníka Varadiho. Bez něj si ještě na jaře trenéři nedokázali základní sestavu představit, dnes musí stejný hráč o místo v ní tvrdě bojovat. O velké konkurenci v mužstvu svědčí i skutečnost, že Plzeň má na hostování své hráče nejen ve druhé, ale už i v první, viz L. Krbeček, Borek a Müller v Příbrami.

Mužstvu také prospívá, že na zkušené fotbalisty se tlačí talentovaní mladíci. Když se do sestavy nedostanou nebo nastoupí jen na pár minut, mají šanci hrát druhý den za třetiligovu juniorku a přesvědčit trenéra o své výkonnosti. Navíc neztrácejí zápasové zatížení a rytmus.

A to je možné i díky tomu, že klub změnil termíny domácích utkání obou mužstev, áčko hraje své zápasy v sobotu odpoledne a béčko v neděli dopoledne.

Teď už jen zbývá potvrdit sílu mužstva po dvou vybojovaných remízách ziskem tří bodů. Příležitost k tomu mají fotbalisté Viktorie už tuto sobotu od 17.00 hodin, kdy přivítají ambiciózní Teplice.

„Chceme zvítězit a já věřím, že se nám to i s podporou fanoušků podaří,“ přeje si Jaroslav Šilhavý.