Plzeň vykročila v Kodani vstříc milionům

Kodaň (Od zvláštního zpravodaje Deníku) - Český mistr vyhrál vKodani a je blízko postupu do základní skupiny Ligy mistrů.

16.8.2011

David Bystroň z Plzně (vlevo) a Dame N'Doye z Kodaně.Foto: ČTK/AP/KRABBE LARS

Mohutné chorály kodaňských diváků v úterý večer na Parken stadionu utichly.

Navrch měla naopak modrobílá menšina vhledišti, neboť fotbalisté Viktorie Plzeň vykročili na horké severské půdě za milionářským snem neuvěřitelně důrazně.

Hráči českého mistra vyhráli i pátý pohárový zápas letošní kvalifikace o Ligu mistrů, potřetí venku. Tentokrát přehráli FC Kodaň 3:1 … a pro odvetu, která se bude hrát vPraze na stadionu vEdenu, si vytvořili fantastickou pozici.

Šťastnými plzeňskými střelci byli Pilař a Fillo, jednou pomohli míči do vlastní sítě zadáci Kodaně.

První minuty duelu ovšem byly hodně opatrné. Pouze N´Doyeho pokus těsně vedle plzeňské branky v šesté minutě vybočil ztohoto rámce. O dvě minuty později se pak zrodila jedna ze dvou velkých šancí hostů vprvní půli. Petržela se najednou ocitl sám před gólmanem Wilandem, trefil ovšem pouze jeho nohy.

Ke druhé výstraze se dostali Plzeňané až v závěrečných vteřinách první půle. Kolář ovšem hlavičkoval nad bránu Kodaně.

Jinak se do šancí dostávala domácí sestava a Marek Čech měl opravdu hodně práce.

Ve 12. minutě kryl volný přímý kop N´Doyeho. Pak pomáhal likvidovat dva kodaňské rohy vrychlém sledu za sebou a o chvíli později netrefil branku Viktorie Kostaričan vdresu domácích Bolanos. Následný hlavičkový pokus Otessesena kryl znovu Čech.

Kodaň se pak stále více usazovala na polovině hostujících hráčů. Velkou příležitost ke skórování měla pro změnu brazilská akvizice týmu kouče Nilssona Claudemir, zhranice velkého vápna se ale míč cestu do Čechovy brány nenašel. Nebezpečný a pro Plzeň naštěstí nepřesný byl i pokus N´Doyeho hlavou. Mezi tyto možnosti se vešel už jen lehký oblouček Pavla Horvátha, který Wiland snadno lapil.

Druhých čtyřicet pět minut začala Plzeň po poznání aktivněji. Několikrát se dostala do náznaků šancí a nakonec byla i gólově odměněna. To si v52. minutě nerozuměli Otessen a Wiland a před dobíhajícím Kolářem si míč do sítě srazil Otessen. Ještě před tím ovšem Čech na brankové čáře uchránil čisté konto po hlavičce N´Doyeho.

Euforii třech stovek Plzeňanů vhledišti pak umocnila v59. minutě gólová rána Pilaře. Ten se kmíči dostal na hranici šestnáctky a po zemi nedal Wilandovi šanci.

Vyhráno ale Plzeň ani zdaleka neměla. Hned za tři minuty Čech jen reflexivně vyrážel hlavičku N´Doyeho po rohovém kopu. A v69. minutě po rohovém kopu Kodaně už kapituloval: nedosáhl na přesnou na hlavičku Otessena.

A domácí favorit znovu začal zvyšovat obrátky svého výkonu. Znovu byl vpermanenci především Marek Čech.

Jenže Plzeňané znovu našli recept na překonání domácí obrany. Dlouhý Horváthův pas si zpracoval nedlouho před tím střídající Fillo, uvolnil se ve vápně a krásně obstřelil i gólmana Wilanda.

Vzávěru ještě střílel zpřímého kopu Horváth do rukavic Wilanda a Plzeň mohla slavit zaslouženou výhru.

Zápas jste mohli sledovat online na webu Plzeňského deníku.

Autor: Karel Popel