Praha – Trofej, která zatím nemá příliš dlouhou historii a musí teprve bojovat o prestiž a oblibu u fanoušků i samotných fotbalistů.

18.7.2014 1

Sparta - Plzeň: Pavel Kadeřábek a Jan KovaříkFoto: ČTK/Kateřina Šulová

To je tuzemský Superpohár. O jisté neukotvenosti tohoto duelu v české tradici svědčily i některé výroky před pátečním pátým ročníkem.

„Nechápu, proč se Spartou o Superpohár hrajeme, když jsme v uplynulé sezoně žádnou trofej nezískali. Snad aby se dodržela tradice. Anebo abychom i my nějaký pohár získali," povídal před utkáním plzeňský kapitán Pavel Horváth. Jeho tým ale pohár nezískal, radovali se rivalové z Letné.

Ti v minulé sezoně opanovali ligu i pohár, plzeňská Viktoria byla v obou soutěžích druhá. Vzájemná střetnutí těchto dvou mužstev se v posledních letech stala hlavní atrakcí tuzemského fotbalu. Takové malé české „el clásico". V pátek v něm zvítězili Pražané 3:0.

Úvod duelu byl dramatický. V páté minutě sudí odpískal penaltu po zákroku sparťanského beka Costy na Petrželu, jenže Jan Kovařík trefil pouze břevno. „Nevím, zda tato situace rozhodla zápas, ale určitě ho ovlivnila," pravil kouč poražených Dušan Uhrin.

Trest přišel záhy – po dalších pěti minutách otevřel skóre letenský ostrostřelec David Lafata.

První poločas byl v režii Sparty a druhý gól přidal ve 33. minutě Ladislav Krejčí.

Po změně stran tempo hry poněkud opadlo a Plzeň herně srovnala krok.

Dušan Uhrin poslal na trávník i navrátilce Václava Pilaře, ten ale musel hrací plochu po Holkově faulu zase opustit. A zápas už viktoriáni nezdramatizovali.

V samém závěru naopak ještě na 3:0 upravil Michal Breznaník.

„Nebyli jsme zase o tolik horší, měli jsme i šance, ale nebyli jsme produktivní a Sparta nám v tomto ohledu dala lekci. Góly v první půli navíc padly po našich zaváháních," mínil Pavel Horváth.

„My musíme především proměňovat šance a méně inkasovat," doplnil Uhrin.

Sparta Praha – Viktoria Plzeň 3:0 (2:0)

Branky: 10. Lafata, 33. Krejčí, 90.+1 Breznaník. Rozhodčí: M. Paták – J. Paták, Blažej – Marek, Hrubeš. ŽK: Costa, Lafata, Hejda – Procházka, Hejda, Horváth, Pilař, Rajtoral. Diváci: 5493.

Sparta: Bičík – Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa – Matějovský (73. Mareček), Vácha – Přikryl, Dočkal, Krejčí (58. Breznaník) – Lafata (86. Nešpor). Trenér: Lavička.

Plzeň: Kozáčik – Rajtoral, Hejda, Procházka, Limberský – Hrošovský, Horváth – Petržela, Kolář (65. Bakoš), Kovařík (46. Pilař, 79. Hořava) – Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Autor: Vojtěch Žižka, Karel Popel

18.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Plzeň - Pětašedesát metrů čtverečních je nutných pro západní okruh Plzně.

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".