Triumf svěřenců trenéra Pavla Vrby možná kdekoho překvapil, pro zasvěcené to ale velké překvapení není.

Cesta Viktorie na pomyslný trůn českého klubového fotbalu začala před třemi lety. V létě roku 2008 tehdejší klubový boss Miroslav Kříž začal budovat tým z kvalitních perspektivních fotbalistů, kteří už ale měli něco za sebou. A téměř všichni prošli pražskou Spartou.

Do Plzně se tak vrátili David Limberský, Jan Rezek, Milan Petržela a později přišel ze Sparty i Daniel Kolář.

Zásadním krokem ale byl příchod dvou mužů. Prvním byl tehdy třiatřicetiletý špílmachr Pavel Horváth ze Sparty, která se ho po jeho roztržce s fanoušky s lehkým srdcem vzdala.

To ještě na Letné netušili, že svému budoucímu největšímu rivalovi v boji o titul dala dobrovolně do rukou tu největší zbraň.

Druhým klíčovým mužem byl trenér Pavel Vrba. Dosavadní kouč Jaroslav Šilhavý, který v létě 2008 k mužstvu přišel, nenaplnil očekávání a po devíti kolech se poroučel. Jen osm bodů a dvanáctá příčka byly v Plzni velkým zklamáním.

Šilhavého vystřídal v Čechách tehdy nepříliš známý trenér Pavel Vrba. Čtyřiačtyřicetiletý rodák z Přerova, který prošel v Ostravě trenérskými posty od mládeže až do prvoligového mužstva Baníku a v roce 2004 s ním v roli asistenta získal společně s Fantiškem Komňackým titul, si později vybudoval trenérské renomé na Slovensku.

S Žilinou získal rovněž titul, ale na začátku další sezony byl nečekaně odvolán z druhého místa.

Bez práce však byl jen pár týdnů. Vzal si krátký čas na rozmyšlenou a nakonec na nabídku Viktorie kývl. “V Plzni je obrovský potenciál kvalitních fotbalistů. A příležitost pracovat s takovými hráči mě přitahuje,“ vysvětlil své rozhodnutí trenér Vrba.

Přemýšlivý trenér vštěpovol od prvního tréninku mužstvu útočný kombinační fotbal. Postupně si přivedl další hráče, například konstruktivního stopera s výbornou rozehrávkou Davida Bystroně, přišli i rychlonozí fotbalisté Rajtoral a Jiráček.

Vrba měl ze svého působení v Púchově a v Žilině pochopitelně dobře zmapovanou slovenskou ligu a odtud přišli do Plzně postupně útočníci Marek Bakoš a Michal Ďuriš.

Vrbovi vyšla premiéra na lavičce Viktorie, se silnou Spartou doma jeho tým remizoval 1:1. Výkonnost týmu šla nahoru, podzim Plzeň zakončila vysokou výhrou nad Olomoucí 4:0.

Vstup do jara se ale mužstvu nevydařil a trvalo několik kol, než se tým znovu herně i výsledkově zvedl. Na konci sezony z toho byla horní polovina tabulky a osmé místo v tabulce Gambrinus ligy.

Vedení klubu se podařilo udržet klíčové hráče i pro další sezonu, a trenér Vrba tak mohl pokračovat v koncepční práci. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, v lize z toho bylo páté místo, kterého předtím v Plzni v samostatné české lize dosáhl jen trenér Zdeněk Michálek, a také rekord v počtu získaných bodů. A v květnu přišel první velký úspěch, Viktoria vyhrála poprvé českou pohárovou trofej Ondrášovka Cup a po devětatřiceti letech si zahrála evropské poháry.

Remíza v Praze s Besiktasem 1:1 a porážka 0:3 v odvetě v Istanbulu sice znamenaly vyřazení, ale také obrovskou zkušenost. Navíc tým Pavla Vrby předvedl odvážný kombinační fotbal, za který mu fanoušci tleskali v Praze i v Istanbulu.

Ještě předtím však musel klub za západu Čech vybojovat existenční bitvu. Ke dnu ho totiž stahovaly dluhy v desítkách milionů korun. Největší položkou byly nezaplacené splátky ve výši kolem třiceti milionů korun, které Viktoria dlužila za nákup hráčů pražské Spartě.

Atmosféru kolem klubu zdramatizovala i další nečekaná událost. Jen pár dnů po finále Ondrášovka Cupu zmizel za záhadných okolností bývalý majitel Viktorie Miroslav Kříž. I když byl tehdy už místopředsedou ČFMS a podle vedení Viktorie neměl s klubem nic společného, odborná i laická veřejnost Kříže s klubem stále spojovala.

Za to, že Viktoria nezmizela z české fotbalové mapy, vděčí olomouckému podnikateli Tomáši Paclíkovi. Klub, topící se v dluzích, vytáhl z bláta a napumpoval do něj desítky milionů korun.

„Situace byla velmi vážná, dokonce vážnější, než jsem si uvědomoval. Dokonce mohu říci, že byla kritická. Klub tehdy jen přežíval a dost možná, že by dnes už ani neexistoval,“ prohlásil v rozhovoru pro Deník nový majitel Viktorie Tomáš Paclík.

Jeho příchodem se klub stabilizoval a trenér, hráči i vedení mohlo pokračovat v dalším budování týmu. A mohla začít i spanilá jízda za mistrovským titulem.

Plzeň lámala v průběhu loňského podzimu jeden rekord Gambrinus ligy za druhým a měla až dvanáctibodový náskok před Spartou. Nakonec Viktoria přezimovala s pětibodovým odstupem.

V zimě se vyrovnala s odchodem dvou hráčů základní sestavy, Rady a Navrátila, a ještě zvýšila konkurenci v mužstvu příchodem několika hráčů.

V úvodu jara odrazila nápor Sparty, která se jí přiblížila na dva body. Ve vzájemném duelu Viktoria vyhrála 1:0 a Spartu už před sebe nepustila.

Sobotní výhrou 3:1 nad Ostravou před vyprodaným hledištěm dosáhla Viktoria kolo před koncem ligy na titul.

Lepší dárek ke stoletému jubileu nemohl tým, který zrál tři roky, svému klubu ani dát.