VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzlo Viktorie? Správně nastavené pravomoce a odpovědnost

Plzeň – Majitel FC Viktoria Plzeň Tomáš Paclík a generální manažer klubu Adolf Šádek. Respektovaná dvojice spolupracuje už sedmým rokem.

16.2.2017
SDÍLEJ:

Tomáš Paclík a Adolf ŠádekFoto: FCVP

Za tu dobu oba posunuli Viktorii nejen na výsluní českého klubového fotbalu, ale i k pravidelnému účinkování v evropských pohárech. Především díky nim a koncepční práci celého klubu, který úspěšně vedou, může psát plzeňská fotbalová pohádka další kapitoly.

Po podzimu vedete tabulku a Viktoria může jako druhý klub v historii samostatné české ligy získat potřetí v řadě titul. Cítíte to tak, že se vám laťku, která už je sama o sobě vysoko, daří posouvat stále výš?
T. P. Já to tak úplně nevidím, třeba v evropských pohárech se nám už nedaří jako v minulosti. Na druhou stranu si uvědomuji, že když regionální klub z Plzně může získat třetí titul po sobě, a my do toho boje vstoupíme seriózně, je něco výjimečného a vážíme si toho.
A. Š. Současné postavení Viktorie v českém fotbale je pro nás naprosto zavazující, a i když je to čím dál těžší, snažíme se náš standard tak, jak jsme si ho nastavili, udržet. Chceme dělat věcí ještě lépe, protože všechno se dá dělat lépe, než děláte. Cílů, kterých jsme ještě nedosáhli, je stále dost a my se budeme snažit, abychom jich dosáhli.

Když Viktoria vyhrála v roce 2011 první titul, málokdo věřil, že získá další tři a bude usilovat o pátý. Čím to podle vás je, že se klub daří držet tolik let v absolutní špičce?
A. Š. Máme dobré trenéry i hráče a tím, že jsme sportovně konkurenceschopní, se může klub dál rozvíjet. Svědčí to o tom, že jsme vsadili na dobré trenéry, oni zase mají možnost pracovat s výjimečnými hráči. Máme stabilního majitele, a můžeme se tak o něj opřít ve chvílích, kdy se klub dostává do nějaké svízelné situace, a to nejen na sportovním poli. Máme také přesně danou koncepci, které se snažíme držet, a nejsme nervózní, když se někdy zdá, že třeba nehrajeme tak, jako dříve. Ano, Plzeň nehraje tak jako před šesti lety, protože celý český fotbal se vyvíjí a my se tomu snažíme pochopitelně přizpůsobit. My, trenéři, hráči, nahlížíme na fotbal společně. Taháme všichni za jeden provaz, nikdo nevybočuje, a proto můžeme držet laťku vysoko.
T. P. Se vším, co řekl generální manažer, se ztotožňuji. On chválil trenéry a hráče, já musím říci, že máme také vynikající management, troufnu si tvrdit, že je nejlepší v české lize. Vidím to jako majitel, když se z nejvyššího patra dívám na své přímé podřízené. To je jeden ze zásadních faktorů, díky kterému jsme tam, kde jsme. Velice důležité je, že máme správně nastavené kompetence a odpovědnost. V českém fotbale se to tak možná nevnímá, ale podle mne je tohle rozhodující. Při své práci jsme samozřejmě udělali i chyby, ať jsou to přestupy nebo jiné věci, ale naše správné nastavení managementu nám umožňuje na to rychle reagovat a najít potřebná opatření. To je velmi důležité.

V zimě jste usilovali o libereckého obránce Sýkoru, ale toho nakonec za velké peníze získala Slavia, podle aktuální tabulky váš největší konkurent v boji o titul. Nejsou nyní vaše vztahy se Slavií přece jen trochu více vyhrocené?
T. P. My absolutně respektujeme právo Slavie kupovat si jakékoliv hráče za jakékoli peníze. Ani k jejich modelu odměňování nemáme ambici se vyjadřovat. Slavii bereme jako soupeře, kterého chceme porazit na hřišti, a to je všechno. Navíc mohu říci, že mám s panem Tvrdíkem (předseda představenstva Slavie) korektní vztah. My Slavii vnímáme především jako další silný klub, který zvyšuje konkurenci, což kvitujeme, protože nás to všechny může posunout dál.
A. Š. Rozhodně mezi námi a Slavií není nevraživost. Ona se snaží být nejúspěšnější a možná je teď maličko více podrážděná a některé věci si vykládá jinak, než jsou vyřčené. Náš vzájemný zápas na jaře v Edenu bude samozřejmě sledovaný kvůli postavení v tabulce a my tam chceme vyhrát a vrátit jim toho búra (květnová porážka 0:5), kterého jsme tam loni dostali. Ale že bychom to posouvali do úrovně nevraživosti, tak to určitě není.

Kdo je podle vás vaším největším soupeřem v boji o titul – Slavia nebo Sparta?
A. Š. Aktuálně je pro nás větším soupeřem Slavia, protože s ní se utkáme už na konci března. Respekt ale máme k oběma pražským S a víme, že udělají vše pro to, abychom titul nezískali. Sparta se určitě nesmíří s tím, aby nám titul nechala, a Slavia také své ambice neskrývá.

Viktoria byla dlouho celkem složeným z českých a slovenských fotbalistů. Nyní do týmu přicházejí i hráči z jiných zemí, například Rakušan Ivanschitz nebo Slovinec Janža. Znamená to změnu strategie při posilování mužstva?
T. P. To, že nyní saháme po zahraničních hráčích, je způsobeno hlavně tím, že nám už nic jiného nezbývá. V české ani ve slovenské lize už nejsou k dispozici hráči, kteří by pro naše mužstvo byli posilou. V každém případě se ale snažíme si hráče sami, jak se říká, osahat, nedáme jen na názory agentů či jiných externích odborníků. Naše možnosti jsou ale omezené, takže tu například nemáme hráče z afrických zemí.

Bývalý hráč Viktorie Daniel Kolář se v Turecku nedostal do sestavy mužstva a má tříměsíční volno. Neuvažujete o jeho návratu?
A. Š. Když ta informace vyběhla, tak David Limberský se mnou na toto téma vtipkoval (usměje se). Já ale za sebe musím říci, že krok, který jsme vzhledem k odchodu Dana Koláře v létě udělali, měl všechny parametry, které měl mít. Já moc Danovi držím palce, ať se v Turecku vrátí do sestavy. Jeho návrat do Viktorie Plzeň ale nyní ani s výhledem do budoucna nepřipadá v úvahu.

Autor: Václav Vacek

16.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Viktorie Plzeň a sládek pivovaru Gambrinus pomáhali ve Fakultní nemocnici Plzeň
8

Gambrinus a hráči Viktorie pomáhali v nemocnici

Zdeněk Psotka

Psotka: Servis ano, ale hráče nerozmazlujeme

Tlučná a Vejprnice jsou blíže zákazu kamionů. Ladí značky

Tlučná, Vejprnice – Obce se chtějí zbavit těžké dopravy, které je používá jako zkratku.

Šeříkovka chystá překvapení

Plzeň - Příští rok se změní nájemce kulturního domu, vstup i fasáda.

Dvorana slávy Plzeňského kraje přivítala tři nové osobnosti

Plzeň - Na seznam jmen výjimečných osobností přibyly tři další.

Auto v Plzni srazilo chodce. Na místě zemřel

Plzeň - V západočeské metropoli začal čtvrtek tragicky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení