VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Damková: Českému fotbalu chybí slušnost

Plzeň – Ještě minulý týden o případné kandidatuře na post předsedkyně Fotbalové asociace České republiky (FAČR) bývalá úspěšná rozhodčí Dagmar Damková prohlásila, že ji zvažuje.

25.8.2011
SDÍLEJ:

Dagmar Damková (vlevo)Foto: Archiv

Předevčírem ale svoji kandidaturu oficiálně ohlásila.

Co urychlilo vaše rozhodnutí kandidovat na zmíněnou funkci na mimořádné zářijové valné hromadě?
Mezitím proběhla jednání a já na nich vyslyšela podporu od delegátů valné hromady. Navíc mám vize, jak českému fotbalu pomoci.

Můžete být konkrétní?
Chtěla bych do našeho fotbalu přinést slušnost, která mu podle mne chybí. Současně s tím je nutné zvýšit prestiž českého fotbalu v zahraničí, protože to je katastrofa, kde se český fotbal nachází.

To ale nebude vůbec jednoduché, jak toho chcete dosáhnout?
Český fotbal ubíjí vnitřní žabomyší války. My tady pořád mezi sebou bojujeme a nedíváme se ven. A zapomínáme přitom, že venku žádné jméno nemáme. A tohle válčení nám na něm určitě nepřidá.

Co podle vás prestiž českého fotbalu v zahraničí může nejvíce pozvednout?
Každý, byť i sebemenší úspěch. Například moje jmenování do komise rozhodčích UEFA, což já osobně považuji především za úspěch celého českého fotbalu. A nebo stříbro reprezentačního týmu trenéra Jaroslava Hřebíka do 19 let na mistrovství Evropy v Rumunsku, i když slyším ze všech stran, že je to úspěch dětí. Dobře, ano, jsou to děti, ale vždyť to je úspěch jako hrom. My totiž u nás často nedokážeme sami svoje úspěchy docenit.

Hovořila jste o žabomyších válkách , zlikvidovat je ale znamená sjednotit fotbalové hnutí. To je ale nadlidský úkol, nemyslíte?
Já to vím, ale musíme se pokusit změnit myšlení lidí. Zatím každý kouká jen na svůj klub či na svoji osobu a nedívá se na fotbal jako na celek. A to je špatně.

Pokud byste vyhrála volby, v kterých je zatím druhým kandidátem Jindřich Rajchl, jak půjde dohromady vaše případná nová funkce v českém fotbale s rolí členky komise rozhodčích UEFA, kam jste byla nedávno zvolena?
To zatím ještě nevím, protože teď odlétám na týden do Nyonu do síla UEFA a tam proběhnou jednání. A já se teprve dozvím, jak by se komise rozhodčích UEFA k mé případné funkci ve vedení českého fotbalu stavěla.

V současné době jste zároveň předsedkyní komise ženského fotbalu FAČR. To už by byla ale vaše třetí funkce, jak byste tuhle situaci řešila?
Z téhle funkce bych odstoupila, ale tohle je zatím předčasné řešit. Uvidíme v září.

Podala jste kandidaturu na post předsedy FAČR a také na funkci místopředsedy pro Čechy. Kandidovat však můžete pouze na jednu z těchto funkcí. Pro kterou z nich se nakonec rozhodnete?
To bude právě hodně záležet na jednáních v Nyonu, podle toho, jak se k tomu postaví UEFA, jestli mi řeknou, zda a v jakém rozsahu to budu moci vykonávat nebo ne. A na základě toho se potom rozhodnu.

Pokud byste byla zvolena do nejvyšší funkce, stala byste se v Evropě první ženou v čele fotbalového svazu. Vás asi baví být vždycky první?
Baví (smích). Vidíte, alespoň bychom byli v evropském fotbale v něčem první. Jestli si dobře vzpomínám, tak jedině ve Švédsku mají ve fotbalovém svazu ženu ve funkci místopředsedkyně.

Vaším životním partnerem je předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu Roman Berbr. Doporučil vám vaši kandidaturu na post předsedy FAČR?
Pochopitelně jsme se spolu o tom bavili. Řekl mi, co by to obnášelo, co by mě v této funkci čekalo. Konečné rozhodnutí, jestli do toho půjdu, ale nechal čistě na mně.

Kandidovat na nejvyšší funkci v českém fotbale vyžaduje také notnou dávku odvahy. Nebojíte se jako žena toho, že si berete příliš velké sousto?
Ne. Kdybych se bála, tak bych do toho nikdy nešla. Já myslím, že ta léta strávená v rozhodcovském světě mě natolik otrkala, že se nemám čeho bát.

Jaká by podle vás měla být ve fotbalovém hnutí úloha Fotbalové asociace České republiky?
Měla by být především servisem pro celé fotbalové hnutí, pro všechny kluby, i pro ty v nejnižších soutěžích, pro okresy a kraje. Zatím se tak bohužel nechová.

Autor: Václav Vacek

25.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení