Zarážející je však zjištění policistů, že zmíněné trestné činy stále častěji páchají mladiství, ale výjimkou nejsou ani případy, kterých se dopouštějí dokonce děti. „Tento trend kriminalisté na západě Čech, konkrétně na jižním Plzeňsku, Klatovsku a Karlovarsku, zaznamenali hlavně koncem loňského roku a přetrvává až do současnosti,“ potvrdila mluvčí západočeských policistů Helena Malotinská.

Několik případů z poslední doby dokazuje, že mladí protizákonně jednají mnohdy zcela vědomě. Například čtrnáctiletý chlapec, žák základní školy, doma zhotovoval na svém multifunkčním zařízení kopie bankovek v nominální hodnotě 50,- Kč, 100,- Kč a 500,- Kč. Padělky pak jako pravými bankovkami platil v různých obchodech a také je předával svým spolužákům, kteří je v prodejnách rovněž vydávali za pravé. Někdy ale děti ani nedomyslí, čeho se kopírování a tištěním bankovek dopouštějí. „Trestný čin padělání a poměňování peněz je posuzován jako soudně trestný. Pachatele takového činu může soud, s ohledem na způsob provedení, potrestat odnětím svobody až na dobu 15 let. Mladistvým osobám pak hrozí trestní opatření odnětí svobody od 1 do 5 let,“ upozorňuje Malotinská.

Veškeré padělky, které jsou na území naší republiky zachyceny, ať už se jedná o naši nebo zahraniční měnu, pak putují na odbornou expertizu do České národní banky. Ta mimo jiné stanoví tzv. “stupeň nebezpečnosti” padělané bankovky. 1. stupeň znamená – velmi nebezpečný, 2. stupeň – nebezpečný, 3.stupeň - zdařilý, 4. stupeň – méně zdařilý a 5. stupeň - neumělý.

V západních Čechách se nejvíce vyskytují padělky českých korun v nominální hodnotě 50,-, 100,-, 200,- a 1.000,- Kč. U EUR jsou to v největší míře 50,- a 200,-. Padělatelé se u této měny zaměřili také na mince, které dokáží vyrobit v kvalitě 2. stupně nebezpečnosti. Poměrně časté jsou i falsifikáty 100 USD bankovek.