Matka holčičky se s ním rozešla na konci roku 2004. Otec dívenky, která trpí atopickým ekzémem a rozsáhlou potravinovou alergií, usiluje o střídavou výchovu dítěte. Matka to ale odmítá. Opatrovnické řízení trvá již déle než tři roky. Včera se sporem zabýval v odvolacím řízení Krajský soud v Plzni. Ani ten střídavou péči neumožnil.

Podle otce se matka o malou Šárku řádně nestará a nedodržuje doporučení lékařů. „O střídavou výchovu žádám také proto, že se Šárka velmi sblížila s mojí roční dcerkou Natálií, která se narodila mé nové přítelkyni. Ta však ode mne nedávno odešla a já jsem nyní s Natálií na mateřské dovolené. Chci, aby se mohl vztah mých dcer i nadále rozvíjet,“ řekl Langmaier.

Jeho zástupce ze sdružení Spravedlnost dětem Luboš Patera dodává, že velmi nízký rozsah styku otce s dcerou nedává otci žádný prostor pro výchovu. Přitom dítě má právo být vychováváno oběma rodiči. Matka Šárky ale argumentuje tím, že od svého muže odešla proto, že měla obavy o sebe a holčičku. Ze zprávy Fondu ohrožených dětí vyplývá, že otec údajně matce vyhrožoval, že ji zničí a zakroutí jí krkem.

„Styk Šárky s otcem nyní probíhá bez problémů. Myslím si ale, že se manžel nesnaží o dodržování její diety. Vím také, že s ní šel tři zastávky venku ve velké zimě i přesto, že jsem ho upozornila na to, že je dcera po nemoci a má dodržovat klidový režim doma v teple. Týden poté byla Šárka opět nemocná,“ uvedla matka holčičky s tím, že rozšíření styku odmítá proto, že manželovi nedůvěřuje. „Šárčin zdravotní stav vyžaduje neustálou péči. Aplikace některých léků a mastí je nutná i v nočních hodinách,“ dodala.

V případu byl mimo jiné vypracován i znalecký posudek na Milana Langmaiera. Z něj vyplývá, že se jeho dřívější agresivní jednání stalo v afektu a že bezprostřední nebezpečí není reálné. Podle právní zástupkyně matky ale není otec Šárky schopen zajistit své dceři zdravotní péči tak, aby nebyla ohrožena. „Její otec není schopen udržet a zachovat její zdravotní režim,“ uvedla.

Proti rozhodnutí krajského soudu není možné se odvolat. Podle předsedkyně senátu Aleny Polednové by mohla být střídavá výchova umožněna jen za podmínky, že by se oba rodiče dohodli. V opačném případě by totiž střídavá péče vyvolávala jen další spory.